
Akustický alarm a GPS locator
Krádeže kol jsou na denním pořádku, stačí nestřežený okamžik a je to. Naděje na znovuzískání ukradeného kola jsou přitom reálně velmi malé a proto základním řešením je dostatečná prevence, tedy zabezpečení vašeho kola. Především důsledné uložení v uzamykatelném bezpečně hlídaném prostoru, kde je kolo uloženo, a kvalitní zámek na kolo. Dobrý zámek zloděje odradí nebo zdrží. Ale jsou i další možnosti zabezpečením například akustický alarm. Úkolem alarmu na kolo je podobně jako v případě zámku především odradit zloděje, donutit ho ukončit započatou činnost. Zatímco zámek funguje jako mechanická překážka, alarm spíše jako akustická plašička. Nejlepší je samozřejmě propojení kvalitního mechanického zámku s alarmem.
Jak vybrat alarm na kolo
Při pořizování alarmu je důležité ujasnit si typ, způsob umístění, speciální funkce jako GPS lokátor, odolnost a spolehlivost.
Základním principem alarmu je upozornit majitele či okolí na zloděje a zároveň lupiče vyrušit a přimět k zanechání činnosti. Zařízení obvykle využívají pohybová čidla, která aktivují sirénu v případě, že s kolem někdo začne manipulovat v době, kdy je alarm aktivní. Využití takového zámku má smysl, pokud je kolo umístěno na místě, kde má spuštěný alarm koho upozornit. Na odlehlém místě, kde kromě zloděje alarm nikdo neslyší, je zcela k ničemu.

Typy alarmů na kolo
V základu můžeme alarmy rozdělit na zámkové a bez zámku. Každý základní typ má ještě několik podtypů, které se svojí účinností značně liší.
Alarm s visacím zámkem
Jednoduché a univerzální řešení představuje upravený klasický visací zámek, který je opatřen pohybovým čidlem a silnou sirénou – alarmem. Potřebujete dále vhodný řetěz či lanko, kterým kolo spolu s tímto zámkem zabezpečíte. Další možností je visací alarmový zámek jen zavěsit na vhodné místo na kole, např. na paprsky kol, převodník nebo podobně.
Alarm s lankovým zámkem
Další možností je pořízení přímo lankového zámku s alarmem. Zařízení funguje jako běžný lankový cyklistický zámek, jen je doplněn o alarm, který se rozezní v případě neoprávněné manipulace se zámkem či kolem. Velmi záleží na kvalitě samotného zámku a bytelnosti alarmu. Od toho se odvíjí, jak rychle zvládne zloděj zámek přeštípnout, zničit alarm.
Alarm na skládacím zámku
Skládací zámky představují obecně velmi silnou, vysokou míru ochrany kola. Pokud jsou opatřeny ještě alarmem, zloděj stojí před skutečným oříškem. SNevýhodou je zde ovšem vyšší cena a poměrně vysoká hmotnost.
Alarm na zámku kotoučové brzdy
Jedná se o specifický typ poměrně velmi obtížně dobytného zámku, jímž se uzamyká kotoučová brzda. V tomto případě je zámek opatřen navíc alarmem pro vyšší účinnost. Jde o poměrně spolehlivou ochranu, která je vázaná na přítomnost kotoučových brzd.
Samostatný alarm bez zámku
Pohybové čidlo s alarmem v kompaktní krabičce, které se aktivuje kódem nebo dálkovým ovládáním. Umísťuje se na nenápadné, hůře dostupné místo. Nízká cena je vykoupena nízkou ochranou – alarm lze poměrně snadno odstranit nebo zničit.
Alarm do zadní blikačky
Alarm je v tomto případě šikovně skryt v zadní blikačce kola.

GPS lokátor a tichý alarm
Specifickou kategorii alarmů představují GPS lokátory. Toto moderní řešení dokáže pomocí skrytého GPS lokátoruv kole lokalizovat polohu kola a tím umožnit jeho nalezení. Předpokladem je, že zloděj lokátor nenajde a neodstraní. Proto je obvykle kombinován spíše s tichým alarmem. Ten funguje tak, že upozorní majitele prostřednictvím mobilního telefonu na manipulaci s kolem.
Pomocí telefonu je pak možné pohyb kola sledovat. Lokátory využívají běžnou SIM kartu nebo je jejich využívání zpoplatněno přímo poskytovatelem. Informace ze zařízení se do telefonu dostane skrze mobilní datovou síť, v zařízení tedy musí být SIM karta, která je zabudovaná přímo v zařízení a má speciální datový tarif umožňující provoz po celé Evropě. Platí se jednou za rok, první rok je většinou zdarma.
Důležité je nenápadné umístění, které se provádí obvykle do řidítek, rámu, vidlice nebo podsedlovky. Umístění zařízení nemusí být úplně snadné a pro méně zručné se vyplatí nechat si GPS lokátor do kola odborně nainstalovat.
Při výběru GPS lokátoru je dobré poradit se o reakční době zařízení a dále o způsobu napájení. Rychlá reakční doba je většinou vykoupena belkou energetickou náročností a nutností zařízení velmi často nabíjet (obvykle přes mikro USB konektor). Zařízení z pomalejší reakcí se aktivují až v případě zaznamenání pohybu a déle vydrží, mohou tak fungovat i na li-on baterie, které vydrží třeba celou cyklosezónu.
