
Co dělat, pokud vás zastihne bouřka během cyklistiky
Léto je dobou, kdy se u nás nejčastěji vyskytují bouřky, které mohou být i velmi silné. Riziko jejich vzniku hrozí od odpoledne do večera až noci. Meteorologové umí předpovědět zvýšené riziko jejich výskytu, ale zda, kde přesně a jak silné budou, nikoliv. Tento jev sebou může přinášet velmi nebezpečné projevy počasí: přívalové srážky, kroupy, silné nárazy větru, a samozřejmě také smrtelně nebezpečné elektrické výboje – blesky. Podceňovat riziko zasažení bleskem se vůbec nevyplatí, proto je důležité se za bouřky v přírodě chovat obzvlášť obezřetně a opatrně.
Kolo obsahuje vodivé kovové části, které blesky mají velmi rádi. Stejně jako kov, dokonce i více, je vodivý karbon. Proto svá kola během bouřky raději vždy opusťte a sami se ukryjte v bezpečné vzdálenosti od nich, tj minimálně 10 m. Rozhodně se jich nedotýkejte a nesnažte se na nich někam do poslední chvíle dojet, už vůbec ne v probíhající bouřce.

Jaká pravidla platí, když vás zastihne bouřka v přírodě při projížďce na kole?
Nebýt bouřkou nečekaně překvapen
Při riziku výskytu bouřek sledujte meteoradar v mobilu, zde se nějaká bouřka netvoří a neblíží vaším směrem. Samozřejmě hodně napoví i samotná obloha – velmi vysoká kupovitá oblačnost a temné mraky, dusné počasí, sílící vítr, statická elektřina ve vzduchu (elektrizující chlupy a vlasy). Žádné místo venku za bouřky není absolutně bezpečné, jsou ale místa relativně bezpečná, a naopak místa a situace vyloženě riziková. Snažte se vždy a včas schovat na co nejbezpečnějším časově dosažitelném místě a vyvarovat se rizikovému chování.
Vědět přibližně, jak daleko je bouřka, a kolik času na ukrytí zbývá
Bouřka nejvíce ohrožuje do vzdálenosti 3 kilometrů. Orientačně vypočítáte vzdálenost bouřky jednoduše – od chvíle, kdy uvidíte blesk, počítáte, za jak dlouho uslyšíte hrom. Daný údaj vydělíte třemi a máte vzdálenost v kilometrech. Pokud jste napočítali do tří, bouřka je jen jeden kilometr, a to není dobré. Pokud do devíti, bouřka je na hranici zvýšeného rizika tří kilometrů. Opustit úkryt se doporučuje, až napočítáte do 30, tj. bouřka bude 10 km od vás. Snažte se tedy dostat na kole na co nejvíce pro vás dostupné bezpečné místo, než bude bouřka do 3 km od vás. Pravidlo 30-30 říká, že riziko zasažení bleskem hrozí tehdy, když časový odstup mezi hromem a bleskem činí méně než 30 sekund, a že by člověk neměl vycházet opět na otevřenou krajinu dříve než 30 minut od posledního blesku nebo hromu.
Najít co nejvíc bezpečný úkryt a zaujmout minimálně rizikovou pozici
Nejlepší úkryt poskytují budovy s možností uzavření oken a dveří, místo pod železobetonovým mostem (nikoliv ve vodě), auta. Blesk je sice zasáhne, ale proud po obvodu steče a vy jste uvnitř relativně chráněni.
Samotného člověka v přírodě může blesk zasáhnout více způsoby. Nejhůře dopadne přímý úder, který hrozí v otevřené krajině (na náhorní planině, horském hřebenu, louce bez výškových dominant). Častější variantou je zásah vedlejším bleskem v situaci, když se člověk ukrývá pod vyšším osamělým stromem, skalním převisem či vlhké jeskyni, do které udeří blesk. Nejčastější příčinou zranění až úmrtí bývá povrchový proud, který se od místa úderu blesku do země šíří do okolí. Pokud se nacházíme v blízkosti tohoto místa, proteče i skrz nás, a jeho velikost je nutné minimalizovat snížením krokového napětí (tedy vzájemné vzdálenosti nohou nebo jiných částí těla, kterými se dotýkáme země) na minimum. Ideálně toho dosáhneme, když zaujmeme polohu ve dřepu s nohama co nejblíže k sobě. V žádném případě není dobré si lehat a samozřejmě je důležité nedotýkat se za bouřky vodivých předmětů, právě včetně vašeho kola, a nebýt ve skupině dalších osob.
Stručné rady a tipy pro chování za bouřky:
- Pokud jste na kopci nebo jiném vyvýšeném místě, už při prvních náznacích bouřky raději rychle sestupujte dolů.
- Když vás bouřka přepadne na louce, schovejte se do podřepu do příkopu, jámy, koryta.
- Pokud jste v lese, neschovávejte se pod osamocenými vyčnívajícími stromy a na úplných krajích lesa.
- Nedotýkejte se vodivých předmětů, kolo odložte minimálně 10 m od místa vašeho úkrytu.
- Neopírejte se o kmeny stromů, vlhké skalní a jeskynní stěny, konstrukce mostů.
- Podřepněte si s nohama těsně u sebe, nelehejte si!
- Nezůstávejte ve skupinách a netiskněte se k sobě (tím se zvětšuje plocha, do které může potenciálně blesk uhodit).
V případě zásahu bleskem ihned volejte záchranou službu, pokud je to možné, a začněte poskytovat neprodleně první pomoc.
