
Při jízdě ve složitějším terénu, při trénování a zkoušení nových věcí, kde hrozí větší riziko pádu, tě před poraněním pomohou ochránit chrániče. Není absolutně žádná ostuda s nimi jezdit, naopak. Pomohou odbourat psychologický strach z odření se, poranění při pádu, dodají ti odvahu a sebedůvěru.
Jaký typ chráničů budeš používat vybírej především podle terénu, do kterého se vydáváš. Čím těžší, tím více chráničů s lepší ochranou na sobě. I sebelepší bajker a padá a chrániče zamezí vzniku většího poranění, které může být v horčím případě i fatální, v lepším případě tě omezení v jízdě na kole na několik dní, a ani to nechceš.
Jaké druhy chráničů jsou a jaké je jejich využití?
Cyklistická helma
Helma je základní a nejdůležitější ochrana, kterou bys měl mít na hlavě vždy a za každých okolností. Hlavu máš jen jednu a je zbytečné riskovat její poranění hlavy. Helma snižuje riziko vážného zranění hlavy až o 70 % procent a k 35 % smrtelných případů by nemuselo vůbec dojít, kdyby cyklisté měli na hlavě helmu. I když je povinné pouze pro osoby mlaší 18ti let, doporučujeme ti jí mít na hlavě správně připevněnou při každé jízdě. Výběru správné helmy jsme věnovali samostatný článek, přečti si ho.
Helmu bys měl nosit takovou, k jakému účelu ji budeš používat. Na traily do lesa patří robustnější MTB helma poskytující větší ochranu a lepší krytí týlu, než ti poskytne lehká a perfektně odvětraná helma na silničku. Jedeš do těžšího terénu, bike parku, budeš zkoušet skákat? Neváhej ani minutu a nasaď integrální celobličejovou helmu! Helma by ti každopádně měla dobře a pevně sedět, aby plnila svůj účel.

Cyklistické brýle
U hlavy ještě zůstaneme, i brýle by měly nedílnou součástí tvého vybavení. Při jízdě chrání tvůj zrak před UV zářením, létajícím hmyzem, nečistotami ve vzduchu, nebo zásahem kamenem či větví. Navíc pomohou významně zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách. Všechny části brýlí by měly být vyrobeny z odolných, ohybných a pokročilý materiálů, aby při jejich rozbití nedošlo k poranění obličeje nebo očí.
Typ brýlí a rozsah jejich ochrany očí je stejný případ výběru jako v případě helmy. Čím těžší terén a nutnost lepší ochrany zraku, tím robustnější brýle. V extrémním případě se používají brýle stejné jako na motokros či zimní sporty – spolu s integrální helmou zakryjí a ochrání celý tvůj obličej, dražší modely se rozhodně nemlží a mají výměnná skla.

Cyklistické rukavice
Rukavice mají několik funkcí: zabraňují klouzání rukou na řídítkách, chrání dlaň proti odření při pádu, ochrání před vznikem otlaků a mozolů, v chladnějším počasí před prochladnutím. Vybírat můžeš z krátkých či dlouhých, s různým stupněm zateplení, výstelek a vyztužením. Výhodou dlouhých rukavic je, že chrání i prsty, většinou je však nejvíc na ráně dlaň. Prodávají se modely pro ženy i muže různých velikostí, s různým stupněm polstrování a ochrany ruky. Některé rukavice kromě ochrany dlaně myslí i na ochranu kloubů z vnější strany.

Chrániče kolen
Nejčastěji používaným druhem chráničů při jízdě na kole jsou chrániče kolen. Na ty v případě pádu totiž nejčastěji padáme. Čím těžší terén je, tím bezpečnější, materiálově pevnější a vypolstrovanější by chrániče měly být. Pro začínající bajkery, kteří se nevydávají do těžkého terénu postačí lehké flexibilní a dobře prodyšné chrániče s perfektní ohebností. Do drseného terénu, na BMX či sjezdy vybírejte chrániče odlišné, s přední části z tvrdé plastové skořepiny poskytující ochranu i při pádu na beton či asfalt. Velmi vysoký stupeň ochrany při zachování dobré pohyblivosti a prodyšnosti poskytující flexibilní chrániče s využitím speciální aktivní pěny, která při nárazu ztvrdne. Jejich další výhodou je, že jsou lehké a dobře skladné, patří však mezi nejdražší varianty.
Chrániče loktů
Zcela stejná pravidla platí i pro chrániče loktů, jediným rozdílem je, že na lokty se padá méně často. Chrániče loktů lze koupit ve výhodném setu s chrániči kolen stejného typu.
Chrániče holení a kotníků
Používají se k ochraně holení a kotníků před naražením do pedálů, proti odletujícím kamenů, nebo ostrým hraným překážek při jízdě v terénu či bike parcích.

Chrániče trupu a páteře
Chrániče páteře, tzv. páteřáky využívají především jezdci sjezdaři a freeridisté, hodí se ale i na těžší traily či při tréninku velkých skoků. Zabraňují poraněním trupu páteře a stejně jako v případě chráničů kloubů lze vybírat z různých stupňů ochrany. Tu nejkvalitnější poskytuje vesta chránici celou páteř včetně krčí, a na ní navazující límec na který perfektně dosedá integrální helma. V poslední době je trendem při jízdě na trailech integrovaný chránič páteře do cyklobatohu.

Další důležité vlastnosti a prvky chráničů
Materiál
Při výrobě se používají různé materiály, nejčastěji se pro tlumení nárazů používají různé aktivní pěny. Vrchní část je tvořena anatomicky tvarovanou plastovou skořepinou nebo materiálem odolnému odření. Zadní část tvoří elastické, prodyšné materiály např. neopren se síťovinou.
Zapínání
Nejčastěji se chrániče stahují pomocí spony nebo suchého zipu, nebo díky dostatečně flexibilnímu materiálu, který drží chránič na končetině sám. Zde je opravdu nutné vybrat správnou velikost, aby nedošlo k posouvání chráničů a tím snížení stupně ochrany. Radíme proto chrániče vyzkoušet ve specializovaném obchodě a počítat s tím, že takový materiál se při používání může vytáhnout. Měl by být tedy trochu těsnější, ale ne tolik, aby vás při pohybu škrtil či jinak výrazně omezoval.
Odvětrání
Je důležité zejména u páteřáků, které kryjí velkou část těla. Avšak i u jiných druhů chráničů např. kolen či loktů se používají dobře prodyšné a pohodlí zajišťující materiály, např. elastické síťoviny, zejména na zadní straně chrániče, který neslouží k ochraně proti pádu.
Hmotnost
Hmotnost má vliv na komfort a užívání. Čím menší váha tím lépe, ale pouze za předpokladu, že chránič je stále maximálně bezpečný a poskytuje tu správnou ochranu.
Bezpečnost
Chrániče prodávané v České republice musí splňovat normu ČSN EN 1621-2. Štítek s touto normou by měl být na každém chrániči a je dobré toto zkontrolovat. Chrániče jsou tu pro vaší ochranu, a proto musí být sami o sobě bezpečné.