
Cyklistická helma
Říkejte jí jakkoliv – helma, přilba, blembák, kokoska, kámoška. Pro osoby do 18ti let je povinná, pro ostatní by měla být nedílnou součástí výbavy, i mimo silniční provoz. Nezáleží na tom, kolik a kde jezdíte, hodit se vám může i při té nejkratší jízdě, během které vám z vašeho pohledu nic nehrozí. Žádné jiné zranění při pádu z kola nemívá tak závažné následky, jako poranění hlavy. Není tu od toho, aby vám slušela, ale aby ochránila to, čím si myslíte, že vám to nesluší. Sluší 🙂
Jakou helmu koupit?
Cyklistické helmy lze rozdělit na tyto kategorie:
- Silniční helmy – dají se používat i na horských kolech, konstrukčně je u nich snaha o co nejnižší váhu a co nejlepší odvětrání
- MTB helmy – mívají navíc odnímatelný štítek proti slunci a robustnější konstrukcí, která víc kryje týl hlavy. Snaha je co nejlepší odvětrání při co nejlepším poměru hmotnosti a odolnosti.
- BMX helmy – cool design i pro ty, kteří by si na hlavu helmu jinak nevzali. Bývá u nich je potlačeno odvětrání, dají se použít na bruslení nebo skateboarding.
- Integrální helmy – poskytují maximum ochrany v náročném terénu. Konstrukce je uzpůsobena pro co nejvyšší bezpečnost, ochraňuje i čelist jezdce a hlavu z boku a v týlu.




Materiál helmy
Cyklistické helmy jsou vyráběny vstřikováním expandované polystyrenové pěny do tvrdé plastové skořepiny. Kvalitnější (co se týče pevnosti a nízké hmotnosti) jsou helmy, které jsou navíc vyztužené pleteninou z kevlaru, karbonu, hliníku či nylonu. Vnitřek helmy je vybaven výstelkami, ty by měly být ideálně vyjímatelné pro možnost vyprání, a vyrobené z antibakteriálních materiálů.
MIPS
Na některých helmách se setkáte s nálepkou MIPS. Tento systém pohlcuje vzniklé rotační síly působící na mozek, které jsou pro mozek ještě více nebezpečné, než samotný náraz.
Certifikace bezpečnosti
Všechny cyklistické přilby prodávané v České republice musí splnit normu ČSN EN 1078. Narazit můžete také na mezinárodní atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS. Při nákupu neznačkových levných helem se přesvědčte, že mají jednu z certifikací.
Tip 1 – Jak vybrat cyklistickou helmu
- Správná velikost
Helma musí mít správnou velikost a správně sedět. Nesmí nikde tlačit nebo být volná. - Vhodná kategorie
Rozmyslete si, kde a jak budete jezdit. Podle toho volte vhodnou kategorii helmy. - Odvětrání helmy
Kvalitní odvětrání helmy je věc, kterou opravdu oceníte, obzvlášť v létě. - Bezpečná helma
Nekupujte helmu, která nemá potřebné bezpečnostními certifikáty, i když její cena je velmi lákavá. Právě proto. - Konstrukce, váha a vybavení helmy
Kvalitní konstrukce má vysokou pevnost helmy a současně nízkou váhu. Výhodou je vyjímatelné polstrování. Vaše bezpečí je na první místě, umožňuje-li to váš rozpočet, pořiďte si helmu vybavenou systém MIPS.
Tip 2 – Správná velikost helmy a její nasazení
Základním měřítkem je váš obvod hlavy, obvykle jsou rozměry: S 50-54 cm, M 54-58 cm, L 58-62 cm (čísla se mohou dle výrobců mírně lišit).
Helmy jsou vybaveny v týle kolečkem, nebo elastickými pásky, pro dosažení ideálního pevného, ale nikde netlačícího uchycení na hlavě. Zapínání helmy je obvykle pomocí podbradního řemínku a přezky, délka řemínku jde opět nastavit pro pevné, ale pohodlné zapnutí.
Při zkoušení by helma měla dobře sedět na hlavě, aniž by kdekoliv tlačila. Vyzkoušejte více modelů různých značek, mohou vám lépe sedět a, ne že by to bylo tak důležité, můžete se v nich i lépe cítit (vypadat). Černé a tmavé helmy nejsou příliš praktické na léto, světlé a pestré barvy jsou lépe vidět.
Aby helma správně plnila svou ochrannou funkci, musí být na hlavě dobře nasazena.
- Dejte si helmu na hlavu v přibližně vodorovné pozici (ne příliš do týla, ne příliš do čela). Přední část helmy by měla zasahovat asi doprostřed čela.
- Dotáhněte kolečkem či pásky, aby se na hlavě nehýbala, ale netlačila, vyzkoušejte.
- Nastavte délku podbradního řemínku – pokud to systém umožňuje, nejdříve nastavte délku na obou stranách pod ušima a následně sepněte přezku pod bradou tak, aby pod řemínek šly zastrčit maximálně dva prsty.
- Zatřepejte hlavou do všech stran – helma by se neměla ani hnout, ale neměla by vás nikde tlačit.