
Jak vybrat sportovní brýle na cyklistiku
Sportovní brýle by měly být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty. Při jízdě chrání zrak před UV zářením, létajícím hmyzem, nečistotami ve vzduchu, nebo před zásahem větví. Navíc mohou významně zlepšit vidění ve zhoršených světelných podmínkách, pokud zvolíte správný typ brýlí pro dané podmínky.
Zorníky – nejdůležitější součást brýlí
Zorníky jsou nejdůležitější součástí sportovních brýlí. Jejich provedení má zásadní vliv na optické vlastnosti brýlí.
1. Mechanická odolnost – brýle musí chránit před zraněním! Při rychlejší jízdě mohou oko poškodit ve vzduchu poletující nečistoty, hmyz, odletující kamínky, větve přes cestu. Brýle vám poskytnou potřebnou ochranu zraku při jízdě.
Zorníky jsou většinou vyráběny z polykarbonátu, který se v případě většího nárazu rozbije na neostrou krupičku, takže nehrozí poranění obličeje nebo dokonce očí střepy. Kvalitnější modely mají tvrzené čočky, které mají zvýšenou odolnost proti rozbití při pádu na zem nebo při zásahu letícím kamínkem.
2. UV ochrana – při cyklistice jsou oči dlouhodobě vystaveny škodlivému UV záření, je třeba je před tímto zářením chránit. Většina kvalitních brýlí UV ochranu poskytuje. Pro optimální ochranu očí vybírejte brýle, které pohlcují nejméně 98% záření UVA a UVB.
3. Zlepšení vidění při jízdě za různých světelných podmínek. Při cyklistice se světelné podmínky často mění – vždyť vyjížďka často trvá několik hodin, střídají se pasáže jízdy na světlém otevřeném prostranství s tmavšími lesními úseky.
Z toho důvodu nejsou tmavé sluneční brýle vždy nejlepším řešením. Někdy se více hodí rozjasňující, jindy zorníky čiré. Proto někteří výrobci nabízejí brýle s několika páry vyměnitelých zorníků.
U cyklistiky se řiďte také převažující disciplínou. Na silniční kolo se hodí lépe brýle určené do intenzivnějšího sluníčka. U MTB zase využijete spíše světlejší zorníky, v kterých lépe uvidíte i ve stínu stromů v lese. Sofistikovanějším řešením jsou fotochromatické zorníky, které samy okamžitě reagují na aktuální světelné podmínky.
Čočky sportovních brýlí mohou být opatřeny vrstvami speciálních materiálů, které svými vlastnostmi dále zlepšují vidění. Jde o vrstvu proti zamlžování, polarizační a zrcadlovou reflexní vrstvu.
Světelná propustnost zorníků
Zorníky se liší svou světelnou propustností. Ta určuje, kolik procent světla projde až k vašemu oku. Čiré zorníky do šera nebo zamračeného počasí propustí 100 % světla, zorníky do slunečného počasí naopak světla výrazně méně. Brýle se dělí dle světelné propustnosti do několika kategorií:
- Kategorie 0 – propustnost 80 – 100 % – zataženo, soumrak, šero, sněžení
- Kategorie 1 – propustnost 43 – 80 % – mlha, středně zataženo, mraky
- Kategorie 2 – propustnost 18 – 43 % – univerzální zorníky do převážně zataženého počasí
- Kategorie 3 – propustnost 8 – 18 % – polojasno, jasno
- Kategorie 4 – propustnost 3 – 8 % – slunečno, vysoký jas
Nastavitelnost brýlí
U brýlí pro cyklistiku je kromě zorníků důležitá také kvalita obrouček a jejich nastavitelnost. Brýle totiž musí dobře sedět na obličeji, nikde netlačit a co nejvíce zakrývat a chránit oblast očí, z obličeje se ani při prudkém pohybu neposouvat. Důležité je také, aby seděli na obličeji při nasazení cyklistické helmy.
Kvalitní brýle pro cyklistiku tak bývají vyrobeny z odolných a ohebných materiálů, které umožňují přizpůsobit tvar brýlí – nosníků a stranic – obličeji majitele. Kromě toho mají neklouzavý povrch, aby dobře držely na svém místě. Hmotnost celých brýlí by z důvodu uživatelského komfortu měla být co nejnižší.
Jak postupovat při nákupu vhodných brýlí
- Zvážit v jakých podmínkách jezdím na kole. V případě častě jízdy zvolit brýle s vyměnitelnými zorníky, jinak bude nutné investovat minimálně do 2-3 typů brýli, z nichž jedny budou čiré. V případě poškrábání zorníku je lze vyměnit a nekupovat celé brýle.
- Vyzkoušet brýle na obličeji, spolu s helmou. Brýle musí na obličeji dobře sedět. Vzhledem k různým velikostem a tvarům obličeje je nutné zvolit správný tvar, jen takový poskytne skutečně kvalitní ochranu.
- Vybírat brýle pouze z kvalitních a bezpečných materiálů, s UV ochranou.
- Máte-li vadu zraku a nosíte brýle, zvolte brýle s dioptrickým řešením. Ty mají klip, do kterého si každý může nechat vybrousit dioptrická skla dle své potřeby a poté tento klip jednoduše nacvaknout z vnitřní strany slunečních brýlí.