
Desatero pro jízdu v silničním provozu
Dopravní nehody se nevyhýbají ani nám cyklistům, navíc jsme při nehodě minimálně chráněni a naše zdraví je ohroženo i při zdánlivě nevinných pádech a nehodách. Zapamatujte si základní „cyklistické desatero“ a snižte tím riziko vzniku nehody, je vždy lepší ji všemi způsoby předcházet.
1.FUNKČNÍ, DOBŘE SEŘÍZENÉ KOLO S POVINNOU VÝBAVOU
Dobře nastavené, zkontrolované a seřízené kolo před každou jízdou je prvním předpokladem příjemné a bezpečné jízdy. Nezapomeňte na povinnou výbavu. Cyklistická přilba je povinná pro osoby mladší 18ti let, doporučujeme jí ale všem. Hodit se mohou i brýle pro ochranu zraku před hmyzem, prachem, kamínky, zranění očí je vždy velmi nepříjemné.
2. VIDĚT A BÝT VIDĚN
Eliminujte riziko, že vás někdo v provozu přehlédne, buďte dobře vidět a dobře viďte na cestu i vy. Mějte kolo nebo oblečení s reflexními a odrazovými prvky, za snížené viditelnosti používejte přední světlo a zadní blikačku. V pestrém oblečení s reflexními prvky a s barevnou helmou budete vidět mnohem lépe než v šedo černých barvách.
3. VYHNĚTE SE ALKOHOLU a jiným omamným látkám – před jízdou i během ní.
V České republice platí nulová tolerance pro pití alkoholu a jiné omamné látky při jízdě na kole. Alkohol negativně ovlivňuje vaší schopnost bezpečně ovládat kolo. Pokud si chcete při jízdě na kole dát osvěžující pivo, vyberte si nealkoholickou variantu, v nejzazším případě pokračujte v jízdě, až když jste si stoprocentně jistí, že to „jedno malé“ už vaše tělo zpracovalo a jste zcela koncentrováni a připraveni na jízdu.
4. NAPLÁNUJTE A VYBERTE SI TRASU, kterou technicky i fyzicky ZVLÁDNETE.
Využívejte v maximální míře cyklostezky, cyklopruhy a cyklokoridory – v aplikaci jsou v mapě vyznačené. Chodník pro jízdu na kole smí použít pouze děti do 10ti let.
S naplánováním výletu podle vašich představ vám pomůže Šlappeto. Nastavte si povrch, intenzitu silniční dopravy, náročnost. Nepřeceňujte své fyzické síly, ať při zbytečně dlouhé a náročné jízdě neztrácíte koncentraci.
5. JEZDĚTE OHLEDUPLNĚ A PŘEDVÍDEJTE MOŽNÁ NEBEZPEČÍ.
Lepší je být připraven než překvapen – je možné, že budete muset náhle zareagovat na chování či chybu ostatních účastníku provozu. Buďte na to připraveni, jste méně chráněni než řidiči v autě. Buďte pozorní ke svému okolí, neztrácejte koncentraci na jízdu.
6. Při jízdě POUŽÍVEJTE VŠECHNY SMYSLY, soustřeďte se na jízdu a vnímejte, co se děje okolo vás.
Nejezděte se sluchátky, nepoužívejte při jízdě telefon. V případě použití navigace ho mějte pevně a bezpečně na řidítkách, nedržte ho v ruce, nebo v kapse a využívejte hlasovou navigaci.
Při změně směru jízdy dávejte včas znamením upažení ruky. Stále sledujte vozovku, ať jste připraveni zareagovat na případnou nerovnost či jinou záludnost na silnici.
7. Jezděte PŘI PRAVÉM OKRAJI A ZA SEBOU.
V případě jízdy ve větší skupině se rozdělte do menších skupin a jezděte s rozestupy. Bylo uzákoněno pravidlo 1,5 m odstupu na silnici, ale nespoléhejte na to, že ho všichni budou automaticky dodržovat. Jezděte slušně a ohleduplně, umožněte předjetí vozidla tam, kde je to možné.
8. Dávejte POZOR NA MRTVÉ ÚHLY.
Řidiči většího vozidla při odbočování vás nemusí ve zpětném zrcátku vidět. Proto odbočující vozidla nepodjíždějte a neobjíždějte vozidla, která signalizují, že se rozjíždí.
9. PŘI OPUŠTĚNÍ KOLA si ho nezapomeňte dostatečně ZABEZPEČIT.
Používejte bezpečné cyklistické zámky a kolo zamykejte k pevně instalovaným předmětům, ideálně vždy uchycením za rám a kolo. Pokud máte možnost, kola ukládejte do úschoven nebo cykloboxů.
10. V případě vzniku nehody se zraněním, či podezřením na zranění, POSKYTNĚTE PRVNÍ POMOC A VOLEJTE 158.
Vozte sebou nabitý telefon a v případě potřeby poskytněte první pomoc. Zachovejte chladnou hlavu a nestresujte se tím, že jste to nikdy nedělali. Každá pomoc je lepší, než žádná. V našem Rádci najdete základní tipy, co v jakých situacích dělat.
První pomoc na kole – kdy volat záchranku a jak poskytnout první pomoc