
Jízda na odstrkovadle a odrážedle
Odstrkovadlo, a poté odrážedlo, jsou prvním a druhým krokem dítěte k samostatné jízdě na kole. Na delší cesty se hodí ještě vozit dítě ve vozíku nebo cyklosedačce, ale průpravu jízdu na odstrkovadle a odrážedle není potřeba kvůli tomu odkládat. Děti se však mohou naučit jezdit na kole i bez předchozí průpravy z odrážedla, to jim nicméně určitě pomůže s nácvikem koordinace, rovnováhy a sebedůvěry.
Odstrkovadlo – krok 1
Odstrkovadlo je vhodné pro nejmenší děti, sehnat je možné výrobky pro děti již od 1 roku. Obvykle je vyrobené z plastu, vzadu má dvě kolečka, dokáže samo stát, je velmi stabilní. Děti se na něm učí koordinovat pohyb – odstrkování dolními končetinami, aniž by museli řešit rovnováhu. Děti se na odstrkovadle obvykle odráží oběma nohama současně, zatímco na odrážedle pro udržení rovnováhy je nutné odrazové nohy střídat. Proto je někdy těžké přimět děti vyměnit odstrkovadlo za odráželo, děti jsou zmatené, že navyklý způsob pohybu nohou najednou nefunguje.

Odrážedlo – krok 2
Odrážedlo nese rysy kola, na rozdíl od odstrkovadla nedokáže samo stát, proto kromě koordinace svalů dolních končetin slouží i k průpravě držení rovnováhy. Mezi jízdou na odstrkovadle a odrážedle je pro děti poměrně dost velký rozdíl, není tak dobré na děti spěchat a do jízdy je zbytečně rychle tlačit. Určitě pomůže, když dítě uvidí jiné dítě, jak se na odrážedle pohybuje, nebo mu to ukážete vy. Vše rychle okouká a napodobí. Jízda na odrážedle by nikdy neměla trvat příliš dlouho, pro děti je koordinačně dost složitá a děti velmi rychle unaví. S jízdou na odrážedle začínají děti kolem 2 – 2,5 let, mezi 3. a 4. rokem by děti měly přesedlat na klasické kolo. K dostání je mnoho typů odrážedel, vždy je dobré odrážedlo vyzkoušet. Designově atraktivní, ale příliš těžká odrážedla nejsou vhodná, je třeba vzít v úvahu i výšku sedla a šířku řídítek, aby se dětem při jízdě dobře držela rovnováha a mohly se dobře odrážet. Je zapotřebí, aby děti dosáhly na zem celý chodidlem, dodá jim to jistotu a pocit dostatečné stability.

Jízda na odstrkovadle a odrážedle
- Dítě by mělo mít na hlavě vždy správně nasazenou helmičku. Pro jeho bezpečnost i pro nácvik toho, že na kolo se bez helmy nesedá.
- Začínejte vždy na rovině, nenechte děti jezdit z kopce ani do kopce, dokud si jízdu bezpečně neosvojí. Pro klid svůj můžete odrážedlo držet za provázek. Z kopce zejména u malých dětí odrážedlo vždy radši noste.
- Pokud je odrážedlo vybaveno brzdou, vše nejprve natrénujete a přesvědčte se, že dítě umí brzdit i nohama. Stejně jako návyk na helmu je dobré od začátku trénovat situace, kdy dítě musí vždy zastavit. Na konci chodníku, na přechodu, u sníženého obrubníku.
- Na odstrkovadle by se děti měly odrážet oběma nohama současně, na odrážedle nohy střídat.
- Pro správný odraz je dobré, když mají děti pevnou obuv.
