
Kolo k létu, prázdninám a dovoleným neodmyslitelně patří. Na sport je díky volnu, ale i dlouhému dni více času, teplé a hezké počasí je pro cyklistiku ideální. Čeho je ale moc, toho je příliš. Ano, teď nemluvíme o moc volném času, ale o moc teplém počasí. Vysoká teplota v kombinaci s fyzickou zátěží znamená intenzivnější námahu pro srdce a plíce, neboť se zvyšuje naše tělesná teplota, kůže se více prokrvuje, srdce se více namáhá. Když jsme vystaveni kombinaci vysokého vedra a vlhkosti příliš dlouho, může náš přirozený ochlazovací systém, který se za normálních podmínek vyrovnává s potem i teplem, zkolabovat, a nás čekají bolesti hlavy, vyčerpání, dehydratace, úžeh.
Jak se chovat v těchto tropických dnech, když si kolo nechcete, a nebo třeba kvůli naplánované cyklodovolené nemůžete, odřeknout? Jak si kolo užít i v horkém počasí radostně, a hlavně ve zdraví? Přinášíme vám několik užitečných rad, ať je kolo i v těchto dnech radostí, kterou si nemusíte úplně odříkat.
Čas jízdy – vyvarujte se polední aktivity
Když váš čeká dlouhá cesta nebo přejezd, snažte se vstát co nejdříve a vyrazit, jízdu dokončit či přerušit než nastane poledne. Pokud musíte pokračovat, nechte si zbytek na odpolední a večerní hodiny. Vyvarujte se jízdy přes poledne, kdy je největší teplo a kolmé sluneční paprsky jsou neúprosné. Mezi 11.30 – 15.30 odpočívejte ve stínu, doplňte energii, průběžně hodně pijte. Pokud se hodně potíte, nezapomeňte doplnit elektrolyty – hořčík, fosfor, sodík, draslík, vápník a chlor. Najdete je samozřejmě v iontových nápojích, ale i v běžném jídle. Zkrátka sůl je nad zlato.
Pokud budete vyjíždět brzy či vracet se pozdě, nezapomeňte na osvětlení!
Pokud chcete jet na 2-3 hodinový výlet, vyrazte ideálně hned ráno. Zbytek dne odpočívejte, koupejte se, a užívejte si pocit z hezkého sportovního zážitku, který už máte za sebou.
Místo jízdy – les, příroda, okolí vody
Pokud si můžete vybrat, vydejte se na kolo do lesa, přírody, na cestu v okolí vody. Stín stromů, přirozeně nižší teplota díky přírodní vegetaci a v okolí vody, navíc s možností osvěžit se a zchladit, bude rozhodně mnohem příjemnější než jízda krajinou po rozpálené silnici v otevřené krajině či rozehřátém městě.
Vhodné prodyšné a pot odvádějící oblečení
Je důležité si vzít oblečení, které vás chrání před sluncem a teplem, přitom je co nejlehčí a nejprodyšnější. Pot odvádí z těla teplo, je potřeba mu umožnit odvádění od těla a jeho odpařování. Oděv z tlustých a neprodyšných tkanin absorbuje pot, ale účinně ho neodvádí, takže je těžší a brání našemu tělu regulovat vlastní teplotu.
Moderní kvalitní látky nabízí navíc vysokou UV ochranu proti škodlivým slunečním paprskům.
Oči si chraňte kvalitními brýlemi s UV filtrem, používejte dobře větranou ochranou přilbu a pokud s ní i přes veškerá doporučení nejezdíte, tak alespoň sáhněte po lehké sportovní čepici s kšiltem.

Použijte vhodný opalovací krém
V předchozím bodě jsme napsali, že kvalitní oblečení by mělo chránit před sluncem, ale když je opravdu teplo, jsou velké části naší pokožky vystaveny přímému slunci, což znamená, že potřebujeme opalovací krém. Některé tkaniny jsou natolik prodyšné a lehké, že mají UV ochranu nižší a sami výrobci doporučují při delším sportování kombinovat s ochranou opalovacími krémy.
Při sportu se vyvarujte silných a mastných krémů na opalování, které ucpávají póry pokožky, blokují pot a nedovolí tělu řádně se ochladit. Používejte spreje s nízkou viskozitou, které se snadno vstřebávají a nechají pokožku dýchat. Takové, které nabízejí dlouhodobou ochranu. Voděodolné krémy odolají déle i vašemu potu, a vodě, ať už při kropení či koupání se.
Pravidelně pijte a hydratujte se
Chcete-li zůstat hydratovaní, pijte pravidelně, s předstihem, podle pocitu žízně. Pokud se hodně potíte a budete na kole trávit více času, je vhodné pít elektrolytickou vodu, abyste doplnili ztracené soli důležité pro správné fungování celého organismu. Pijte samozřejmě i po dojezdu.
Pokud chcete uchovat vodu v bidonu déle chladnout, vložte do ní kostky ledu, nebo ji dejte do mrazáku, voda v ní vydrží déle studená.

Chlaďte se zvnějšku i zevnitř
Pokud budete mít možnost, zchlaďte svůj organismus. Třeba litím vody přes hlavu, nohy, paže nebo záda. Profesionálové používají třeba vychlazené ponožky a podkolenky z lednice či mrazáku. Kromě ochlazení těla zvenčí můžete také snížit teplotu těla zevnitř. Studená voda v cyklistických láhvi, ledová káva či jiný nápoj, zmrzlina, to vše funguje.

Nepřepínejte se, nesnažte se podávat rekordní výkony
Cyklistika v horkém počasí je velmi fyzicky náročná pro celý váš organismus. Rekordy proto od sebe nečekejte, nekoukejte na čas a výkon, nestresujte se tím. Jeďte v pohodovějším tempu a nižší intenzitě, neodkládejte čas pití, zastavení se, zchlazení se na později. Mohlo by být pak už pozdě.
Zvyšte svoji pozornost při jízdě na silnici
Asfalt je při vysokých teplotách nebezpečný. Pokud se roztaví, vjezd do zatáčky se může stát velmi zrádným, může se vám přilepit na pneumatiky spolu se zaseknutým štěrkem či kamínky a vést k defektu. Pokud máte defekt na pneumatice, najděte pokud možno stinné místo na opravu. Místům na silnici s asfaltovými vysprávkami se vyhýbejte, pokud to je možné.