
Ve spolupráci s naším partnerem, společností Lawi, která patří mezi nejlepší české výrobce nejen cyklistického oblečení, včetně výroby na zakázku, jsme pro vás připravili praktického průvodce správného oblékání při cyklistice, s ohledem na aktuální počasí. Teplota a vlhkost jsou obecně těmi nejpodstatnějšími faktory při výběru vhodné skladby oblečení, ale stejně tak i délka vyjížďky a intenzita vašeho pohybu jsou velmi důležitými aspekty, které je nutné je při volbě oblečení zohlednit. Poslední faktor je zcela individuální, “zimomřivý” je každý jinak a i k tomu je nutné významně přihlédnout.
V mobilní aplikaci Šlappeto se při plánování cesty dozvíte, jak byste se měli vhodně na svoji aktuálně plánovanou jízdu obléknout, pro co největší komfort při provozování vašeho oblíbeného sportu.
Zimní cyklistika – 5°C a méně
Teploty pod 5 stupňů a nižší vytváří náročné podmínky. Teploty kolem nuly a nižší patří při cyklistice k extrémním a jízda na kole je tak vhodná jen pro opravdu trénované cyklisty.
I při velmi kvalitním vybavení, které umožňuje jezdit v těchto pro cyklistiku již extrémních teplotách, nedoporučujeme jezdit začátečníkům bez přípravy. Větší fyzická zátěž v mrazivých teplotách je velkou zátěží pro tělo, a proto je dobré se na ni připravovat postupně. Pokud jste nejezdili na kole hodně na podzim, nezačínejte s tím v zimě. Anebo opravdu jen velmi, velmi pomalu. To samé platí i pro začátečníky v období brzkého jara. I když je Vaše tělo zvyklé na mrazivé teploty, doporučujeme zařadit pouze kratší tréninky a vyjížďky, s malou intenzitou, které s přibývajícími teplotami můžete pomalu a postupně prodlužovat.
Pravidla zimní cyklistiky a oblékání:
- Podmínky jsou vhodné jen pro trénované cyklisty, kratší vyjížďky a méně intenzivní tréninky.
- Oblékejte maximálně 3 vrstvy, jinak funkční oblečení nezvládne odvést ven veškerý pot vzniklý při intenzivním pohybu.
- Stupeň zateplení jednotlivých vrstev vybírejte dle stupně mrazu a vlastní „zimomřivosti“. Každá ze tří vrstev mývá obvykle 3 různé varianty tepelného komfortu.
- V dešti či sněžení nevyjíždějte, hrozí vznik ledovky, pádu a zranění, a velmi nízké viditelnosti. Myslete na své bezpečí a nechte si vyjížďku až bude sucho a slunečno.
- Zařaďte do svého zimního šatníku i barevné výrazné oblečení s reflexními prvky, přispívá k vaší viditelnosti při zhorčení světelných podmínek.

Horní část těla:
- vrsta – funkční triko dlouhý rukáv
- vrstva – zateplený cyklistický dres nebo cyklistická bunda z membránového materiálu Softshell
- vrstva – vrchní cyklistická větru a mrazu odolná membránová bunda NoWind


Spodní část těla:
- vrstva – funkční prádlo s různou délkou nohavic
- vrstva – zateplené cyklistické kalhoty / čapáky
- vrstva – zateplené návleky na boty, ideálně přímo i zimní tretry
Na kole v zimě nejčastěji promrznou končetiny. Pro celosezónní cyklisty doporučujeme pořídit zimní tretry, které odolají mrazu, větru i vodě. Většinou jsou kotníčkové a připomínají tak trochu boty na běžecký skate. Pokud zimní tretry nevlastníte, použijte zateplené návleky na tretry. Neoprénové se hodí jen skutečně do mokrých podmínek, nejsou prodyšní a noha v nich málo dýchá a potí se. I do boty lze jako specialitu pořídit vyhřívaní. Zateplené fukční ponožky, který ale nijak neomezují cirkulaci krve v noce při jízdě a v tretře, jsou další důležitou drobností.


Doplňky:
Hlava je zásadní místo celé tělesné termoregulace, proto volba čepice, kukly a multifunkčního šátku výrazně ovlivní celkové vnímání venkovní teploty. Pokud váháte, jakou pokrývku hlavy zvolit, sáhněte po teplejší variantě v kombinaci s šátkem. Čepice i šátek se dají kdykoli sundat a v kapse moc místa nezaberou, stejně jako náhradní rukavice. Důležité je, na pocit horkosti i chladu, co nejrychleji reagovat a svléknout si právě čepici nebo rozepnout dres, abyste se nezačali potit. Při jízdě ve stínu nebo před sjezdem, je důležité se hned zapnout a doobléct, šátek přetáhnout i přes nos a ústa. Organismus je ze sportu v chladném počasí oslabený, proto je nutné myslet a reagovat hned na každý detail, aby pro vás vyjížďka byla skutečně zdravotním přínosem, nikoliv rizikem.
Čepice – silná cyklistická čepice pod helmu nebo kukla
Nákrčník – nákrčník ze zatepleného materiálu, lze použít i v kombinaci s čepicí
Rukavice – zateplené softshellové rukavice
Ruce jsou při jízdě na kole velmi choulostivé. Při nízkých teplotách oblékejte zateplené dlouhoprsté rukavice nebo speciální cyklistické palčáky, jejichž praktičnost oceníte při řazení a brzdění. Skutečnou specialitou jsou pro zimní cyklonadšence vyhřívané rukavice.

