
Na kole ve městě
Kolo je nejen báječný kamarád pro volný čas a sportování, ale i šikovný, ekologický a rychlý dopravní prostředek do městského provozu. Jak si užít jízdu po městě tak, aby to byla víc bezpečná zábava, než stres a řešení problémů?
Plánování jízdy
První cesty si vždy v předstihu naplánuj, Šlappeto ti k tomu bude cenným společníkem. Naplánuje cestu nejen podle délky trasy a přítomnosti cyklistické infrastruktury, ale také na základě četnosti průjezdu ostatních cyklistů v danou dobu. Jako by ses zeptal tisíců dalších, kudy je nejlepší jet. Zároveň tě dopředu upozorní na možná nebezpečí na cestě a poradí s dalšími službami. Díky hlasové navigaci se můžeš plně koncentrovat na jízdu. Začni s krátkými cestami o víkendu, ať se nejdřív v klidu rozkoukáš a zvykneš si na okolní ruch. Jezdi klidnějšími ulicemi, po cyklostezkách. Cesta bude delší, ale klidnější a bezpečnější. Kombinuj cestu s hromadnou dopravou, zkrať si cestu, nebo se vyhni rušným úsekům s hustým provozem.

Vybavení
Na jízdu po městě je vhodné kolo, které něco vydrží, má širší pláště a všechny povinné i doporučené bezpečnostní prvky. Na přepravu se ti bude hodit nosič nebo košík, případně batůžek. Určitě nic nepřevážej v ruce, na řídítkách, výrazně to ovlivňuje ovladatelnost kola. Pokud si jízdu po městě chceš nejdřív vyzkoušet, zkus sdílená kola.
Zvonek na kole se ti bude určitě hodit. Dávej o sobě vědět včas, zvoň lehce tak, abys na sebe chodce upozornil.
Helma je povinná pro děti do 18ti let, ale při jízdě v městském provozu ti jí opravdu doporučujeme.
Zapnutá světla a blikačky ve dne pomohou ještě více zvýšit tvou viditelnost.
Pokud existuje jen minimální možnost, že budeš chtít kolo někde na chvíli odložit, voz sebou cyklistický zámek.


Cyklistická infrastruktura
Cyklotrasy (žluté obdélníkové značky) jsou jen vytyčeným směrem odkud, kudy a kam jet k vybranému cíli. Cyklotrasa může vést po cyklostezce, ale také po silnici s provozem.
Cyklostezky jsou stavby určené především pro pohyb cyklistů.
Cyklopruh je vyhrazený jízdní pruh určený pro cyklisty. Jiná vozidla smějí cyklopruh křížit pouze příčně nebo při odbočování či parkování.
Piktokoridor pouze naznačuje doporučený průjezd cyklistů v pruhu. Z přítomnosti piktokoridoru neplynou žádná práva nebo povinnosti.
Pokud místem vede cyklostezka nebo cyklopruh, máš povinnost ho použít. Jízda v něm bude o mnoho příjemnější. Při jízdě se drž u levého kraje, nejezdi blízko krajnice či obrubníku, často zde není dobrý povrch, jsou zde kanály, štěrk, střepy. Dávej pozor na odbočující auta, mohou tě mít v mrtvém úhlu a nevidět tě. Když cyklopruh skončí, pokračuj s auty. Řidič tě nesmí ohrozit. Řiď se však zdravým rozumem a předvídej, co mohou udělat ostatní, udržuj s ostatními oční kontakt. Děti do 10ti let mohou jako jediní cyklisté jezdit po chodníku.



Tip 1 – Dooring
Při jízdě podél zaparkovaných aut dávej pozor na možnost otevření dveří osobami v autě. Nechávej si od aut dostatečný odstup, buď pozorný a předvídavý. Pokud vidíš, že v autě někdo je, radši přibrzdi, abys měl čas zareagovat, pokud by se někdo rozhodl vystoupit. Zapamatuj si základní pravidlo: buď dostatečně daleko, nebo dostatečně pomalu a opatrně.

Tip 2 – Přechod pro chodce
Stejně jako ostatní vozidla, máš povinnost dát chodcům na přechodu přednost.
Pokud přijedeš k přechodu jako cyklista a chceš ho využít, máš povinnost sesednout z kola pouze tehdy, pokud je zde značka „Cyklisto, sesedni z kola“. Cyklista jedoucí na kole je z pohledu zákona vnímán jako řidič, rovnoprávný s řidičem motorového vozidla. Jelikož při přejíždění přechodu pro chodce vjíždíš do vozovky z místa mimo pozemní komunikaci, musíš dát na přechodu bez světelné signalizace přednost v jízdě ostatním řidičům. Pokud kolo vedeš, jsi chodec, a máš na přechodu přednost. Pří jízdě po přechodu buď vždy maximálně ohleduplný vůči ostatním chodcům.
Tip 3 – Přejezd pro cyklisty
V některých místech jsou na vozovce vedle přechodů pro chodce vyznačené i samostatné přejezdy pro cyklisty. Užití přejezdu je pro cyklisty povinné – pokud se tedy na vozovce přejezd nachází, v žádném případě by cyklista neměl jet po přechodu pro chodce.
Na přejezdu pro cyklisty jezdci nemusíš sesedat z kola. I v tomto případě je však nutné si uvědomit, že cyklista jedoucí na kole zůstává řidičem, a na rozdíl od chodců na vedlejším přechodu tak před auty nemá přednost v jízdě. Neplatí to na přejezdech se semaforem, kde se cyklista, stejně jako ostatní účastníci provozu, řídí světelnou signalizací.

Tip 4 – Předsunutá stopčára
Jedním z rozšířenějších prvků v městské infrastruktuře je předsunutá stopčára. Využívá se po předjetí kolony k postavení v křižovatce na první místo. Je to výhodné, příjemné i bezpečné: nedýcháš exhalace z auta před tebou a projedeš bezpečně bez zákrytu jiným vozidlem. V předsunuté stopčáře se zařaď zhruba před řidiče vozidla za tebou: nepřehlédne tě a necháš místo případným dalším cyklistům. Když stojí na tvém „chlívku“ osobní auto, nezůstávejte vpravo, ale postavte se ještě před něj. Počítej s tím, že takový řidič bude méně ohleduplný. Na předsunuté stání se raději nestav, když je první auto náklaďák, když první auta odbočují vpravo, když auta nechala vpravo tak málo místa, že bys měl potíže se vejít. Když se nesnažíš stojící kolonu předjet, zařaď se radši do ní, auta tě pak budou v křižovatce zbytečně předjíždět.

Tip 5 – Pozor na koleje, obrubníky, kanály a mokrou dlažbu
Nenech se vykolejit kolejemi. Přejížděj přes ně vždy co nejvíc kolmo, aby ti plášť do mezery nezapadl. Kov, suchý i mokrý, velmi klouže, proto na nich nebrzdi, nezrychluj a nezatáčej. V klidu kolmo přes ně a pak teprve rychle pryč.
Potřebuješ přejet obrubník? Při přejíždění šikmo na něj nenajedeš či se z něj můžeš smýknout, v kolmém směru hrozí proražení duše o hranu. Pokud chceš hranu přejet, osvoj si techniku, kdy nejprve odlehčíš co nejvíc přední kolo a následně zadní. Trénuj nejdřív na nízkých překážkách, postupně je zvyšuj. Dokud si cvik s jistotou neosvojíš, raději z kola sesedni a kolo přes obrubník přenes.
Kanály jsou další nástrahou na cestě pro cyklisty. Nejezdi úplně na kraji vozovky a pokud je mřížka souběžná se směrem tvé jízdy, přejížděj je vždy jen maximálně kolmo.
Mokrá dlažba doslova luxusně klouže, široké a nepravidelné mezery mohou být pro tvé pláště další past. Při jízdě po kostkách jeď opatrně, pomalu, nebrzdi prudce, zatáčej pozvolna.