
První pomoc na cestách
Při pádu z kola hrozí riziko poranění, jízda na kole přináší i další možná zdravotní rizika. Snažte se vždy zachovat klid, ať situaci zvládnete co nejlépe vyhodnotit. S drobnostmi si poradíte sami, ostatní nechte zdravotníkům. Lepší je samozřejmě vzniku zranění předcházet stylem jízdy i vhodným vybavením. Na výlety pro každý případ vyrážejte s nabitým telefonem a minimální výbavou pro okamžité ošetření nejčastějších případů.
Menší odřeniny a tržné rány
Místo poranění omyjte čistou, pitnou, studenou vodou. Ideální je vést vlastní v bidonu či camel bagu. Odstraňte šetrně větší nečistoty, pokud máte – použijte dezinfekci, a ránu překryjte náplastí, obvazem nebo použijte sprej pro zastavení krvácení.

Bodnutí hmyzem
Místo zchlaďte studenou vodou, pokud jste alergičtí, vozte sebou vždy v létě antihistaminikum.

Úpal
Vzniku předcházejte pravidelným doplňováním tekutin každých 10-15 minut po menším množství. V případě intenzivního slunečního záření zvažte délku a načasování svého výletu. Příznaky úpalu jsou rychlé zvýšení teploty, bolest hlavy, malátnost, zrudnutí kůže. Postiženého je nutné rychle umístit do stínu a ochlazovat mokrou, studenou textilii. Nejlépe pomáhá ochlazování v oblasti třísel. Pokud teplota neklesá, přivolejte zdravotní pomoc.

Poranění očí
Vzniku podráždění a poranění očí předcházejte nošením cyklistických brýlí, které můžete zakoupit čiré či zatmavené s ochrannými UV filtry. Pokud se vám cizí předmět nedaří „vymrkat“, vypláchněte oko čistou vodou přiměřené teploty. Ideálně tak, že v leže na boku do vnitřního koutku pomalu lijete vodu asi z deseti centimetrů. Pokud je předmět v oku zaražený, nevytahujte jej a přivolejte lékařskou pomoc.

Vyčerpání
Nevědomost a nezkušenost, jak zabezpečit dodání energie a jak s ní hospodařit, mohou mít při delší jízdě za následek stav intenzivní únavy, vyčerpání, křečí, ztuhlosti a bolesti svalů. Důležitý je příjem kvalitní a vhodné energie a tekutin před sportováním, i v jejím průběhu. Nepřepínejte si, neplánujte dlouhé a náročné výlety, na které nejste zvyklí. Dělejte si přestávky a průběžně doplňujte energii. Riziko vzniku křečí snížíte pitím iontových nápojů či doplňky obsahující magnesium a další minerály. Když už se přihlásí „hlaďák“ (mírný hypoglykemický záchvat), sesedněte z kola a zajistěte doplnění rychlé energie – hroznového cukru, energetického gelu, sušeného slazeného ovoce. Na křeče pomůže magnesium, vhodné jsou i tablety obsahující kofein a další podpůrné stimulační látky. Než opět sednete na kolo, najezte se a odpočiňte si, jinak se hlaďák znovu brzy přihlásí.