
První pomoc na cestách – volejte záchranku a poskytněte pomoc
Snažte se vždy zachovat klid, ať situaci zvládnete co nejlépe vyhodnotit. V případě závažnějších poranění vždy volejte 155 a poraněnému poskytněte rychlou prvním pomoc do příjezdu záchranářů.
Poranění pohybového aparátu
Záleží, do jaké míry došlo k poranění a zda umožňuje alespoň minimální pohyb s ohledem na bolestivost. Natažení svalu či vazu umožňuje do cíle dojet bez ošetření. Podvrknutí kotníku, vymknutí kloubu, zlomenina nikoliv. Přivolejte lékařkou pomoc, zranění dle možnosti pevně zafixujte. Zraněného uklidňujte, komunikujte s tím, podávejte tekutiny pouze v malém množství, eliminujte vznik šoku. V případě krvácení místo překryjte sterilním obvazem, omezte krvácení.

Větší tržné rány a krvácení
Při vzniku větší tržné rány není rozhodně ostuda nepokračovat v cestě a přivolat záchrannou pomoc. V případě rychlého krvácení je nutné okamžitě volat první pomoc a zamezit krvácení – vložením prstů přímo do krvácející rány, nebo tlakovým obvazem. Tlakový obvaz by se měl skládat ze sterilní vrstvy (obvaz, nebo to nejčistší, co máte po ruce), sací vrstvy (obvaz, kapesníky, tričko), upevňovací vrstvy, která vše zafixuje. Pokud i přesto krev prosakuje, je nutné zaškrcení, které se provádí v místě nad ránou, kde je jen jedna kost. Stažení musí být velmi pevné, aby krev do místa nemohla natékat.

Úrazy hlavy – otřes mozku
Úrazy hlavy jsou velmi nebezpečné, je proto dobré mít na hlavě vždy správně nasazenou helmu, která dokáže riziko poranění hlavy a mozku eliminovat či zmírnit.
Lehký otřes se projeví chvilkovou dezorientací, mírnou bolestí hlavy, výpadkem paměti těsně před úrazem. Poraněného necháme v klidu chvilku odpočinout, uklidňujeme ho, pokud se situace zlepší a je možné dojet do cíle či k autu, pokračujeme v jízdě. Doporučujeme následně vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit pro vyloučení krvácení do mozku.
Při silnějším otřesu mozku může dojít ke krátkému bezvědomí, omdlévání. Poraněného položíme na zem a zvedneme mu nohy pro lepší prokrvení mozku. Mluvíme na něj, uklidňujeme ho. Pokud není schopen sednout na kolo ani po nějaké době, voláme záchranku. Udržujeme ho v teple, ale nepodáváme jídlo ani tekutiny.
Při podezření na poranění páteře, manipulujeme s poraněným co nejméně, jen pro zajištění základních životních funkcí.


Infarkt
Infarkt srdce se projevuje výraznou svíravou nebo pálivou bolestí za prsní kostí, která může vystřelovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Obtíže může provázet pocení, zvracení, bušení srdce, neklid, úzkost, zmatenost. Rty, ušní lalůčky a konečky prstů mohou zmodrat. U někoho však infarkt proběhne zrádně bez příznaků.
Při jakémkoliv podezření na infarkt volejte 155. Mezitím zajistěte absolutní fyzický klid postiženého, zároveň na něj mluvte, ale jemu mluvit zakažte, ať se neunavuje. Nejvhodnější je poloha v polosedě, podložte hlavu a ramena, uvolněte případné tísnící oblečení. Člověk zasažený infarktem by neměl jíst, pít, kouřit.
Při čekání na sanitku nemocného neustále kontrolujte a buďte připraveni poskytnout další pomoc a možnou resuscitaci.
Bezvědomí, zráta dechu, srdečního pulsu
Pokud zraněný dýchá, položte ho na záda a zajistěte průchodné dýchací cesty kvalitním záklonem hlavy (tlak na čelo, tah za bradu). Volejte 155 a do příjezdu kontrolujte, zda zraněný stále dýchá.
Pokud zraněný nedýchá, lapá po dechu, nereaguje na vnější podněty, je třeba poskytnout rychlou pomoc. Položte ho na záda na rovný tvrdý podklad. Když má klasickou helmu, sundejte ji, pokud má integrálku, musí na to být 2 – jeden vloží dlaně do helmy kolem tváří a drží zraněnému hlavu, druhý člověk opatrně sundá helmu. Pak zraněnému zakloňte hlavu a zprůchodněte dýchací cesty, hned pak zavolejte záchranáře na čísle 155 a dle instrukcí zahajte resistutaci.
Klekněte si vedle hrudníku postiženého a oběma dlaněmi na sobě stlačujte střed hrudníku do hloubky 5-6 cm rychlostí 100-120 stlačení za minutu. Masáž provádějte až do příjezdu záchranářů, pokud jste dva, střídejte se. Druhý může poskytnout dýchání z úst do úst, na 5 stlačení jeden vdech.
