
Bouřka v přírodě je velmi nebezpečným meteorologickým jevem, při kterém hrozí mnohá nebezpečí. Kromě silných poryvů větru, které velmi znepříjemňují, až znemožňují jízdu na kole, a zvyšující riziko pádu stromů a větví, hrozí také přívalové srážky a s nimi riziko bleskových povodní, nebo silné krupobití. Velmi nebezpečné pro zdraví, na životě smrtelně ohrožující, jsou elektrické výboje – blesky.
Do bouřky v přírodě na kole se nechcete zkrátka dostat, a když už tomu nelze zabránit, snažte se minimalizovat nebezpečí a ukrýt se včas na bezpečném místě. Jak a kde se dozvíte v našem předchozím článku.
Zásah bleskem může být fatální, ale zraněného jde často i zachránit, aniž by měl jakékoliv pozdější následky i vážného zranění. Jak?
První pomoc v případě zásahu bleskem
Na rozdíl od relativně pomalých úrazů elektrickým proudem, např. dotykem elektrického vedení, jsou úrazy po zásahu bleskem charakteristické masivním úderem proudu v extrémně krátkém čase. V důsledku toho vznikají odlišné způsoby poranění. Lidé mohou být v otevřené krajině zasaženi přímo hlavním bleskem – to je obvykle smrtelné. Častěji ale přeskočí proud (vedlejší blesk) na člověka z blízkého stromu nebo jiného objektu. Kontaktní poranění mohou vznikat po dotyku předmětu, který byl zasažen bleskem nebo který svádí blesk, např. kolo. V případě zasažení bleskem poskytujte pomoc co nejrychleji. Není pravda, že musíte čekat delší dobu, aby kontaktní proud nezasáhl i vás.
Poranění bleskem jsou vyvolána vysokým napětím, tvorbou tepla a výbušnou silou. Nejčastějšími příčinami smrti jsou zástava srdce nebo dechu. Blesk často ochromí dechová centra v mozku a tím způsobí prvotní zástavu dechu, která po několika minutách v důsledku nedostatku kyslíku vede k druhotné zástavě srdce.
Tak jako při všech ostatních situacích ohrožení života by měl ten, kdo poskytuje první pomoc, zkontrolovat vědomí a dýchání. Pokud je to třeba, měl by okamžitě začít s postupy k záchraně života a pokračovat v nich až do příchodu záchranářů, které pokud možno ihned volejte. Pozor, v důsledku bouře může často dojít k přechodnému výpadku mobilního signálu.
Pokud zjistíte přítomný pulz zraněného, který však nedýchá, lze včasným umělým dýcháním překlenout dobu do obnovení samostatného dýchání a úplné rekonvalescenci zraněného bez jakýchkoliv následků.
Umělé dýchání z úst do úst se provádí přímým dýchání do úst zraněného při mírně zakloněné hlavě a ucpané měkké části nosu prsty. Frekvence a síla vdechů by měla být stejná jako při normálním dýchání.
V případě, že není možné zjistit pulz, je nutné zahájit srdeční masáž. Efektivní srdeční masáž se provádí na pevné podložce a odhaleném hrudníku, stlačením středu hrudní kosti do hloubky 4-5 cm, frekvencí 100 stlačení za minutu.
Neuropsychiatrické změny jako zmatenost, poruchy paměti, ohluchnutí a oslepnutí se mohou rovněž objevit, nejsou smrtelné, stejně jako popáleniny různého stupně.
První pomoc v případě epileptického záchvatu
Silný elektrický výboj může vyvolat také epileptický záchvat. Jak v případě vzniku této situace postupovat?
- Odstraňte všechny tvrdé a nebezpečné předměty z jeho blízkosti
- Položte mu pod hlavu alespoň kus oděvu, zamezíte bouchání hlavy o tvrdou zem a dalšímu možnému vážnému poranění
- Nebraňte křečím ani záškubům těla, při použití větší síly můžete nemocného poranit
- Nikdy nevkládejte pacientovi žádný předmět do úst, zasáhněte maximálně obezřetně pouze v případě, kdy se dusí zapadlým jazykem
- Po ustoupení křečovitého záchvatu zraněného otočte do stabilizované polohy – uložte ho na bok a zakloňte mu hlavu.
- Epileptický záchvat je velmi vysilující, ponechte zraněnému maximálně možnou dobu na rekonvalescenci.
