
Rovnováha
Rovnováha je základní dovednost, kterou potřebuje každý cyklista. Malým dětem s ní na začátku někdy pomáhají přídavná kolečka, ale s jejich odstraněním často končí další trénink rovnováhy. Je to ale obrovská škoda. Rovnováhu je potřeba stále pilovat a udržovat. Má totiž zásadní vliv na to, jak kdo umí jezdit a co dokáže přejet.
Nejdřív co nejvíc pomalu
Čím pomaleji a jistěji umíte jet, tím lépe to budete umět rychle a v obtížném terénu. Budete totiž umět udržovat správnou rovnováhu. Trénujte co nejpomalejší jízdu na rovině, zkoušejte plynule zastavovat a plynule se rozjíždět, bez komíhání těla a cloumání řídítky, s prsty na brzdách. Je jednodušší jezdit ve stoje, protože pro vyvažování máte větší prostor. V sedě je potřeba si lépe pomáhat lokty a koleny.
Udržení se ve stopě
Těžiště je potřeba mít na stoupou kterou chcete projet. Namalujte si čáru na zemi, použijte čáry na klidné silnici. Jeďte co nejpomaleji, zastavujte, rozjíždějte se. Když ztrácíte rovnováhu, je nejlepší zabrat do pedálů a v klidu a plynule se znovu rozjet. Vaše nohy jsou váš motor, horní část těla by měla být co nejvíce v klidu. Když si budete jistí, zkuste mírně vyvýšené místo, třeba obrubník. Projetí úzkých zatáček a serpentýn můžete trénovat jízdou v kruhu o co nejmenším poloměru, co nejpomaleji to jde. Vyvažujte vše pohybem kolem do stran
Kam se koukáte, tam jedete
Kam směřuje váš zrak je pro udržení rovnováhy a směr jízdy velmi důležité. Váš zrak by měl směřovat podle rychlosti 1-4 metry před sebe, nikoliv po přední kolo. Koukáte pod sebe, padáte, koukáte před sebe, tam jedete.
Rovnováha se dá trénovat kdykoliv a kdekoliv. Zařaďte jí do svého programu, rozhodně se vám to vyplatí a na zlepšení techniky vaší jízdy to bude mít obrovský vliv!
