
Smutnou pravdou je, že nepřekonatelný zámek neexistuje. Existují ale zámky, které dokáží krádež znepříjemnit natolik, že si zloději vyberou radši snadnější cíl, než ten váš. Důležité je ale také to, kde a na jak dlouho své kolo necháváte, a jak zámek připevníte. Než se pustíme do přehledu typů zámků a jejich výhod, pár rad v úvodu:
- Než kolo zamknete a odejdete, zbavte ho všeho, co může vzbudit zájem a přitáhnout nenechavce k vašemu kolu – brašny, tachometry, světla, baterie u elektrokol. Vše co můžete, berte si sebou či pevně uzamkněte, nelákejte ke svému kolu zloděje jednoduše a rychle odcizitelným vybavením.
Vyberte si vhodný zámek podle toho, kde a na jak dlouho plánujete nechávat kolo bez dozoru. Pokud se chystáte nechávat kolo na rušné ulici ve větším městě, zvolte zámek s nejvyšším bezpečnostním stupněm, pokud pouze občas necháte kolo na malé vesnici před obchodem, postačí nižší stupěň. Samozřejmě to samé platí pro hodnotu kola – čím dražší kolo, tím větší stupeň bezpečnosti je na místě.
Kolo nechávejte vždy na rušném a dobře osvětleném místě. Ideálně pod kamerami, nebo tam, kde už stojí jiná kola. To své umístěte doprostřed mezi ostatní – nebude poutat tolik pozornost, jako na kraji, zloděj bude mít i horší manipulaci při krádeži.
Vyberte si dostatečně pevný, neodmontovatelný kotvící bod. Hledejte masivní a dobře ukotvený předmět jako jsou sloupy veřejného osvětlení nebo kvalitní stojany pro kola.
Poutejte jako první rám, poté zbytek kola. Rám bývá na kole to nejcennější – pokud to velikost zámku dovolí, upoutejte současně i zadní kolo s kazetou. Pokud máte další lanko k zámku, připoutejte i přední kolo. Nikdy nepoutejte bike jenom za ráfek. Zamykejte kolo co nejtěsněji, aby v zámku zbylo jen minimum místa. Zmenšete prostor, kam může zloděj strčit kleště či páčidlo.
Typy zámků
Zámky rozdělujeme podle provedení a materiálu na:
1. lankové
2. podkova
3. „U“ zámky
4. skládací
5. řetězové
Jsou mezi nimi často velké rozdíly v ceně a ve spolehlivosti. Obecně platí, že čím dražší zámek, tím vyšší stupeň bezpečnosti, tedy ochrany před krádeží, má.
Lankový zámek
Lankový zámek je lehký a skladný, proto i hodně oblíbený, ale bohužel nejméně spolehlivý. Pro odštípnutí stačí i relativně obyčejné kleště, vhodný je proto pouze na levnější kola a velmi krátké odstavení kola z dohledu.

Podkova – zámek do rámu
Tyto zámky jsou stabilně připevněny ke kolu a fungují tak, že fixují zadní kolo k rámu. Na kole nelze odjet, ale lze ho odnést. Proto je třeba kombinovat tyto zámky s lankovým nebo řetězovým zámkem. V kombinaci nabízejí zámky vysokou míru bezpečnosti, ovšem jsou poměrně těžké.

U-zámek
U-zámky nabízí asi nejspolehlivější ochranu kola. Jsou lehčí a levnější než skládací, ale zároveň i méně skladné. Nedají se složit a někdy je těžší najít vhodný kotvící bod. Kolo ale chrání mnohem spolehlivěji než lanka, takže do města jsou U-zámky ideální volbou.

Skládací zámek
Skládací zámky poskytují velmi dobrou ochranu, tvarem připomínají klasický zednický metr. Díky skladným lamelám se složí do praktického balíčku, který se dá díky speciálnímu držáku vozit i na kole. Nevýhodou je vyšší váha a taky cena. Doporučit je lze všem cyklistům, kteří vlastní dražší kolo a jde jim o vyšší míru bezpečnosti, pro kterou obětují gram při jízdě navíc.

Řetězový zámek
Řetězový zámek poskytuje poměrně dobrou ochranu, obzvlášť, zejména pokud si vyberete masivní řetěz s kvalitním visacím zámkem. Nevýhodou je vysoká hmotnost, prakticky nelze převážet na kole. Skvěle se hodí na doma, ve sklapě, v garáži pro poutání kola, nikoliv pro převážení.

Způsob zamykání
Zámky na kolo lze zamykat na klíč, nebo na číselný kód. Vybere, co je pro vás jednodušší – zapamatovat si kód a nebo neztratit klíč. Co se bezpečnosti týče, není v tom žádný rozdíl.
Úroveň bezpečnosti
O úrovni bezpečnosti zámku rozhoduje několik faktorů:
- objem a kvalita použitého materiálu (čím je zámek silnější a materiál kvalitnější, tím těžší je zámek překonat)
- provedení uzamykacího mechanismu
Výrobci většinou uvádějí u svých zámků různé stupnice úrovně bezpečnosti, které mohou být vodítekm při vašem výběru vodítkem. Pozor, neexistuje jednotná stupnice, každý výrobce může mít svojí, subjektivní. Tabulka úrovní bezpečnosti různých typů zámků značky ABUS vypadá například takto (vyšší číslo znamení lepší zabezpečení).

Každý zámek je lepší než žádný, pokud je zde možnost, že své kolo budete někde nechávat, byť jen na chvíli, nezapomeňte si ho zabezpečit a předejít možné krádeži kola či dalšího vybavení. Ať to šlappe, a hlavně bezpečně!